———-
Hösten betyder för mig att lugna ner sig, mera hemma- och soffmys. På sommaren vill man njuta till fullt av ljuset och värmen och märker att ibland kan det till och med bli för mycket stress då man försöker hinna med allt eftersom man vet att sommaren är så kort.
Elokuussa yleensä jo alan miettimään syksyistä sisustusta, tai siis lähinnä kodin värimaailmaa ja isnpiraatiota tulee haettua lehdistä, blogeista ja Pinterestistä.
———-
Brukar ofta redan i augusti börja fundera på höstens inredning, eller främst på färger och material. Brukar leta inspiration i tidiningar, bloggar och Pinterest.
———-
I september känner man redan höst i luften men det känns ännu inte riktigt så där ruggigt som det brukar bli i oktober. September är kanske lite en form av ett mellanskede mellan sommar och höst och ännu dominerar de ganska ljusa färgerna här hemma. Sakta kommer dom att bytas ut mot mer mörka och murriga färger och gosiga plädar. Måste nog erkänna att det lockar mig redan ganska mycket att snart börja gräva fram mjuka fårskinn mm. men fösöker hålla mig till oktober.
Mukavaa iltaa.
———-
Vi har redan också eldat i brasan för första gången i höst, även om dagarna är varma så är nätterna kalla och kylan kryper sig in. Ljusen tänder vi också varje kväll eftersom det ju bara är så mysigt och rogivande med levande ljus.
Mysig kväll.
Täytyy myöntää, että onhan se ihanaa käpertyä viltteihin ja pian voisi polttaa jo ekat kynttilät 🙂
Oi kun teillä on niin kaunista, tosi tunnelmallisia ja ihania kuvia <3
Oi kun teillä on niin kaunista, tosi tunnelmallisia ja ihania kuvia <3
Ihana postaus <3 syksy <3 ja tuo kauneus teillä :) <3
Viime viikolla varastossa käydessä, en voinut yhtä taljaa vastustaa vaan se lähti jo kotiin 🙂 muut jäivät vielä odottamaan varastoon 🙂
Mukavaa päivää <3
Kynttilät ja lämpöiset peitot ovat kyllä parhaita syksyssä 🙂
Voi, ihana kiitos <3 Mukavaa viikonloppua 🙂
Kiitos <3 Muistin että otinhan minäkin yhden lampaantaljan keittön sohvalle jokin aika sitten jo :)
Ihanaa viikonloppua <3