————
Söndag morgonens lugn. Solen skiner, fåglelkvittret hörs ända in och det doftar kaffe från köket. Dottern sover ännu och huset är alldeles tyst. Katten vill få sin morgonmat och bli skrapad under hakan. Trots att jag inte är värst morgonpigg och uppe med tuppen tidigt så är jag ändå nog en morgonmänniska. Tycker om morgnar, lugna sådana och framförallt dessa vår- och sommarmorgnar.
————
På våren vill man gärna också ha lite fräschare frukost. Då är naturell yoghurt tillsammans med hemgjord granola och olika frukter gott. På sommaren byts frukterna ut mot färska bär.
Suloista sunnuntaita!
————
Inga större planer för den här söndagen vilket känns skönt då alla andra kvällar varit fyllda av dans och annat program. En lugn dag känns välkommen innan vi tar tag i en ny vecka igen. Det blir de vanliga söndagssysslorna som att tvätta byk, göra mat och vara ute.
Skön söndag!
Beautiful photos ♥ and inspiration… Enjoy, Alexandra
Thank you so much <3 Hope you will have a sunny and beautiful weekend <3